Közeledik az év vége, és ezzel együtt az évnek az az időszaka is, amikor a legtöbben szeretnénk otthonunkat, kertünket és műhelyünket alaposan kitakarítani. Akár a karácsonyi ünnepekre és a vendégekre készül, akár csak tisztán és illatosan szeretné tartani otthonát, mindenképpen érdemes belevágni egy karácsony előtti nagytakarításba.
Gondolkodott már azon, hogy mi ez a furcsa szokás, hogy év végén az egész házat kisikáljuk, ahelyett, hogy élveznénk a nyugalmat és a csendet? A takarításnak van egy pszichológiai aspektusa. Az újrakezdést szimbolizálja, megszabadulunk a régi és felesleges dolgoktól,... Megszabadulhatunk a rendetlenségtől és a felesleges holmiktól, amelyek az elmúlt év során felhalmozódtak otthonunkban, és tiszta otthonnal léphetünk az új esztendőbe.
Természetesen egy pedánsan kitakarított otthon segít megteremteni a megfelelő karácsonyi hangulatot is, amire a legtöbb ember ilyenkor vágyik. Másrészt azonban az alapos takarítás nem különösebben szórakoztató. Ahhoz, hogy ne hagyjuk abba valahol középúton, és legyen kedvünk és motivációnk, jó, ha van egy terve! Hogyan fogjon hozzá?
A siker kulcsa a stratégia. Az egész háztartás kitakarítása szisztematikus megközelítést igényel. Nem kell megpróbálni mindent egy nap alatt elvégezni. Jobb, ha a munkát több napra osztjuk, így nem fogjuk feleslegesen túlzásba vinni vagy éppen keveset a takarítani.
Jó ötlet a nappalival, a konyhával, a hálószobával, a gyerekszobával, a fürdőszobával és a WC-vel kezdeni - azokkal a helyiségekkel, ahol a legtöbb időt tölti, vagy amelyeket a legtöbbet használ. Folytassa a közös helyiségekkel, például a folyosóval és a lépcsőházzal. Végül nézze meg az olyan helyeket, mint a pince, a padlás, a garázs vagy a fészer. Azokat, amelyek nincsenek annyira szem előtt...
Az egyes helyiségek takarításakor érdemes szisztematikusan, felülről lefelé haladva dolgozni. Ne feledkezzen meg a kevésbé hozzáférhető és látható sarkokról, például a szekrényekről, fiókokról és a magasabb polcokról. Végül fordítson időt a részletekre: ablakpárkányokra, csillárokra és ajtókilincsekre.
A nappaliban ki kell porszívózni a szőnyegeket, szükség esetén leporolni, a bútorokról letörölni a port, és ne feledkezzünk meg a „hőn szeretett” ablaktisztításról sem. A hálószobában cserélje le az ágyneműt, és gondosan válogassa szét a ruhákat a szekrényben.
A fürdőszobában alaposan tisztítsa meg a kádat vagy a zuhanyzót, a mosdót, a tükröt, a csempéket és a köztük lévő fugákat is. Ne feledkezzen meg a WC-ről és az ajtó mögötti sarkokról sem. Távolítsa el a felesleges tárgyakat, például az üres kozmetikai dobozokat.
Még ha télen nem is töltünk időt a kertben, jó ötlet rendben tartani azt. A kert téliesítése fontos tevékenység, hogy felkészítsük a következő téli szezonra, és megvédjük az időjárás viszontagságaitól. A kert téliesítésének alapvető lépései közé tartozik a kert minden sarkának alapos kitakarítása.
Össze kell gereblyézni és el kell távolítani a lehullott leveleket, amelyek a tél folyamán megpenészedhetnek, és jövőre betegségek és kártevők forrásává válhatnak. Hasonlóképpen távolítson el minden elhalt növényi részt.
Fontos továbbá, hogy megtisztítson és biztonságosan tároljon minden kerti bútort, grillt és egyéb olyan berendezést, amely ki van téve az időjárás viszontagságainak: a nedvességnek, a fagynak vagy a hónak. Ha a kertben úszómedence, tó vagy szökőkút is van, ősszel ki kell tisztítani azokat, le kell engedni a vizet a csövekből, és biztosítani kell őket az esetleges fagykárok ellen.
A bokrok és fák formájában megjelenő növényeket tél előtt fel kell erősíteni, például trágyázással és a vadon élő állatok vagy a fagy elleni védelemmel. Az érzékenyebb növényfajokat textilbe lehet csomagolni. Végül ne felejtse el kezelni őket betegség elleni és kártevőirtó permetszerekkel. Távolítson el mindent a kertből, aminek nem kellene ott lennie. A régi cserepeket, kerti szerszámokat, locsolóberendezéseket...
Az ünnepek alatt úgysem megy be a műhelybe, akkor miért fáradna a takarítással? Azért, hogy az újévben legyen kedve visszatérni a munkához. Az pedig sokkal jobban megy egy kitakarított műhelyben!
A műhely kitakarításakor először is mindent le kell pakolni a polcokról és az asztalokról. A szerszámokat és eszközöket szét kell válogatni, a feleslegeseket és a sérülteket kidobni. Ezután alaposan tisztítson meg minden felületet és szerszámot a portól és a szennyeződésektől.
Fordítson különös figyelmet a gyalugépekre, köszörűgépekre és egyéb szerszámgépekre. A padlót a porszívózás után célszerű lemosni az olaj- vagy festékfoltoktól. Végül tegyen mindent vissza a helyére. A rajzokat és kézikönyveket tartalmazó mappákat tegye a polcokra. Végül ne feledkezzen meg a szerszámok karbantartásáról, például az olajozásról és az élezésről. Egy rendezett műhely lendületet ad a munkához.
A takarítással készen van, és most már nemcsak a karácsonyt élvezheti, hanem a jól végzett munka kellemes érzését is.