Milyen tényezőket kell figyelembe venni a fóliasátor kiválasztásakor?
A hobbiboltokban és a forgalmazók weboldalain különböző típusú fóliasátorokat találhat. Kíváncsi, melyik a megfelelő az Ön kertjébe? Vegye figyelembe ezeket a tényezőket, mielőtt betesz egy fóliasátort a kosarába (legyen az virtuális vagy valódi):
-
Méret: Ne csak a termeszteni kívánt zöldségek mennyisége szerint válasszon, vegye figyelembe a kertben rendelkezésre álló helyet is. A nagy fóliasátrak az üvegházakhoz hasonló méretűek (kényelmesen lehet járni bennük), a többi pedig alacsony.
-
Anyag: A fóliasátrak általában polietilén fóliából készülnek, amely könnyű és könnyen felszerelhető, ráadásul UV-szűrővel is rendelkezik. Az ellenállóságot a fólia belsejében lévő műanyag rács biztosítja. A szerkezetnek kiváló minőségű acélból kell készülnie, korrózióálló - leggyakrabban horganyzott - felülettel.
-
Szellőzés: A jó szellőzés elengedhetetlen a növények megfelelő növekedéséhez. Győződjön meg róla, hogy a fóliasátorban elegendő szellőzőnyílás vagy ablak van a hőmérséklet és a páratartalom szabályozásához. Az ajtók és ablakok legyenek mindig nyitva hagyhatók vagy ellenkezőleg, szorosan zárhatók (klasszikus cipzár, tépőzár stb.).
-
Karbantartás: A fóliasátor nem igényel különösebb gondozást. Ráadásul a fólia egy idő után cserélhető, elég vásárolni egy pótfóliát. A konstrukció stabil és ellenálló, így hosszú évekig megmarad.
-
Elhelyezés: Helyezze a fóliasátrat napos, széltől védett helyre. A zöldségeknek sok napfényre és melegre van szükségük a megfelelő növekedéshez.
Termesztés a fóliasátorban lépésről lépésre
A termesztés megkezdése előtt elő kell készíteni a talajt, vagy megfelelő, elegendő tápanyagot tartalmazó földet kell hozni (lehet műtrágyázni is). A fóliasátrak nagy előnye, hogy már kora tavasszal is lehet bennük zöldséget termeszteni. Fontos, hogy a hőmérséklet stabil legyen és fagypont felett maradjon.
Ezért ideális, ha a fóliasátorba hőmérőt is teszünk, hogy láthassuk, milyen hőmérsékletet ér el a benne lévő levegő. A korai ültetésre alkalmasak a különböző salátafélék, de a retek, a spenót, a borsó, a cékla és más ellenálló növények is.
Zöldségtermesztés a fóliasátorban
Az érzékenyebb palánták, például a paradicsom, az uborka vagy a paprika átültetése általában az utolsó talajmenti fagyok után a legalkalmasabb, ezek ugyanis még kárt tehetnek a növényekben. Ha a palánták már túl nagyok, és korábban kell a fóliasátorba ültetni őket, mindenképpen védje őket nem szőtt textíliával.
Az átültetéskor ne feledje, hogy minden növénynek saját helyre van szüksége. Ezért ne csak az ajánlott ültetési mélységet, hanem a növények közötti távolságot is tartsa be. A gondoskodás azonban nem ér véget az ültetéssel. A megfelelő növekedés érdekében nem elég lecsípni néhány hajtást, hanem megfelelő támasztékokat is készíteni kell. Különösen az uborkának és a paradicsomnak van szüksége ezekre, különben a termés letörhet. A vegetációs időszak alatt rendszeresen trágyázzon, vagy permetezzen (ideális esetben természetes módon) a penész és a kártevők, különösen a levéltetvek ellen.
A fóliasátor, mint az előnevelés és a teleltetés helye
A fóliasátor megvásárlásával egy egyedülálló helyet kap, ahol előnevelhet különböző palántákat (pl. karfiol, brokkoli, póréhagyma, káposzta, kelkáposzta, zeller, kelbimbó). Hasonlóképpen, a fóliasátor menedéket nyújt azoknak a növényeknek, amelyek a szabadban nem bírják a telet, de fűtött helyiségekben sem fejlődnek (különböző fűszernövények és cserepes díszvirágok).
A fóliasátorban való termesztés előnyei
- Ideális környezet a növények számára: A fóliasátor védelmet nyújt a kedvezőtlen időjárási viszonyok, kártevők és betegségek ellen. A növények védve vannak a széltől, esőtől és talajmenti fagyoktól.
- Hosszabbítsa meg a növények vegetációs időszakát: A fóliasátornak köszönhetően már kora tavasztól kezdve egészen őszig termesztheti a zöldségeket. A meleg és párás környezet lehetővé teszi, hogy meghosszabbítsa a vegetációs időszakot, és még a hidegebb hónapokban is bőséges termést kapjon.
- Az irányítás az Ön kezében van: A fóliasátorban szabályozhatja a hőmérsékletet, a páratartalmat és szükség esetén a világítást is, ami lehetővé teszi, hogy a feltételeket az adott zöldségekhez igazítsa.
- Tudni fog mindent a termés származási helyéről, amelyet az asztalára tesz: A fóliasátorban bio zöldségeket termeszthet kémiai műtrágyák és növényvédő szerek használata nélkül. Ráadásul tudni fogja, hogy mielőtt megesz egy ilyen paradicsomot vagy paprikát ebédre, az nem utazta körbe a világot. A zöldségei nemcsak bio, hanem a fenntarthatóság követelményeinek megfelelően saját termesztésűek is.
A zöldségtermesztés a fóliasátorban nagyszerű módja a friss és ízletes termés megtermelésének. Válassza ki a megfelelő fóliasátrat, a megfelelő zöldségeket, és törődjön velük gondosan. Ezután élvezze a bőséges termést!