A napellenző hasznos kiegészítője bármely erkélynek vagy terasznak. Kellemes árnyékot és védelmet nyújt nemcsak a naptól, hanem a kíváncsi szemek elől is. Annak érdekében, hogy minél tovább tartson, időt kell szánni a karbantartására. Hogyan fogjunk hozzá?
A napellenzőket a nyitási rendszer szerint is osztályozhatjuk. Ezek általában kézzel, kurblival működtethetők, vagy vannak elektromos napellenzők, amelyek motorral működnek. Ez utóbbi tehát távolról is vezérelhető. Egyes napellenzők eső- vagy napérzékelővel is rendelkeznek.
Tavasszal, a téliesítés előtt és után, de év közben is javasolják a gyártók a napellenző csavarainak, csuklókarjainak és sínjeinek ellenőrzését. Győződjön meg arról, hogy ezek tiszták a levelektől, mohától vagy gallyaktól. Számítson arra is, hogy a napellenző egy kis időt igényel majd az Ön idejéből: időnként tisztítsa meg és impregnálja.
A napellenzőkre használt textíliák rendkívül tartósak. Általában nagy súlyú poliészterszövetek. Ennek ellenére időnként meg kell tisztítani őket a portól, pollenektől és egyéb szennyeződésektől, amelyek miatt már nem olyan fényesek, mint amikor először kihúzta.
A napellenző szövetét puha kefével vagy kisebb teljesítményű porszívóval kell tisztítani. Ez segít eltávolítani a port és a felületi szennyeződéseket. Néhány napellenző mosható, mégis próbálja meg először kefével szárazon eltávolítani a szennyeződéseket, ha ez nem sikerül, próbálkozzon gyenge szappanos oldattal.
Az öblítéshez legfeljebb 30 °C-os hőmérsékletű szappanos vizet használjon. Ezt követően tiszta vízzel mossa le a szappanmaradványokat és a szennyeződéseket. Mosás után mindig hagyja a napellenzőt alaposan megszáradni, hogy megelőzze a penész kialakulását és terjedését. Óvakodjon a nem megfelelő tisztító- és impregnálószerek használatától, amelyek károsíthatják a szövetet. Válassza azokat, amelyeket napernyőkhöz, sátrakhoz és napellenzőkhöz terveztek. Alternatívaként ellenőrizze a napellenző használati utasítását, egyes gyártók leírják a pontos karbantartási eljárást, hogy elkerülje a szövet károsodását.
Ne felejtse el rendszeresen tisztítani a napellenző konstrukcióját. Ehhez használhat szappanos vizet és puha rongyot is. Ne használjon agresszív szereket vagy súrolószereket. A szerkezet mozgó részeit időnként kenje be erre megfelelő olajjal.
Ha azt szeretné, hogy a napellenző ellenálló legyen a napsütéssel szemben, de a könnyű esővel szemben is, impregnálja. Válasszon speciális vízálló impregnálót, amelyet nemcsak napellenzőkhöz, hanem sátrakhoz, napernyőkhöz és egyéb huzatokhoz is használnak. Csak permetezze be a napellenzőt körülbelül 20 centiméter távolságból, és hagyja természetes módon megszáradni.
Úgy látja, hogy a szövet vagy a konstrukció már az elhasználódás jeleit mutatja? Nem kell kidobnia az egész napellenzőt, és rögtön újat venni. Gyakran elég egy jó szerviz: cserélje ki a szövetet vagy a konstrukció egy részét.
A megfelelő napellenzővel nemcsak kellemes árnyékot kap, hanem magánéletet is. A napellenzők további előnye, hogy felszerelésük nem igényel nagyobb építészeti átalakításokat. Bárki felszerelheti!