Kerti bútorok műrattanból

2023. március 21 ∙ 5 perc olvasás

A rattan bútorok még mindig nagyon népszerűek, és soha nem mennek ki a divatból. Ma már műrattanból és valódi rattanból készült bútorok is kaphatók a piacon. Miben különböznek és milyen előnyei vannak a műrattannak?

Valódi rattan kontra műrattan

A valódi rattan használatának története mélyen a múltba nyúlik vissza. Őseink már évezredekkel ezelőtt is használták különféle edények és kések készítésére. A rattan bútorokat pedig állítólag már az ókori Egyiptomban is használták. A minőséget könnyű felismerni. Ezért maradt fenn a hagyomány a mai napig. Egy olyan növényről van szó, amely világunk trópusi részeiről származik. A rattan a pálmafák és liánjaik több faja után kapta a nevét. A rattan bútorok előállítása hosszú folyamat a betakarítástól a szárításon át a további feldolgozásig, beleértve a kézi kötést is.

A valódi rattan előnyei és hátrányai

A természetes rattan nagyon flexibilis anyag, és szinte bármit lehet belőle gyártani, ami eszébe jut. Székeket, asztalokat, kanapékat, komódokat... Ráadásul biztos lehet benne, hogy minden darab eredeti, mert a valódi rattan bútor kézzel készül. Könnyű, légies és könnyen szállítható. Ráadásul a sokféle szín közül válogathat. Vannak hátrányai is?
-       Nem alkalmas arra, hogy egész évben kint legyen, inkább beltéri vagy fedett kültéri használatra alkalmas. Nem érzi jól magát magas páratartalom mellett, de közvetlen napfényben sem. Ilyenkor eltörhet, kiszáradhat, az esőben pedig rothadásnak indulhat.
-       Rendszeres ápolást igényel. Egyrészt időnként portalanítani kell (porszívózni, puha nedves ruhával áttörölni), másrészt ha a fedőlakk megrepedezik, le kell csiszolni és újra kell festeni.
-       Számítson magasabb vételárra, amely magában foglalja az igényesebb feldolgozást és az egzotikus országokból származó importot.

Hogyan készülnek a műrattan bútorok?

Hallott már a műrattanról, más néven polirattanról vagy technorattanról? Műanyagból, pontosabban polietilénből készül. Ezt a műanyagot a kívánt formára formázzák, majd festik és lakkozzák, hogy úgy nézzen ki, mint a valódi rattan. Ezt az eljárást extrudálásnak vagy hőformázásnak nevezik. Az eredmény egy tartós és ellenálló anyag. A műrattant általában fém konstrukcióra fonják, de létezik teljesen műanyag rattan bútor is.

A műrattan bútorok előnyei

  1.     Alacsonyabb vételár. Mivel a szállítással és a gyártással kapcsolatos költségek alacsonyabbak, a műrattan bútorok általában olcsóbbak, mint a természetes változatok.
  2.     Extra ellenállóság. A műrattan olyan anyag, amelyet kültéri használatra terveztek. Nemcsak az esővel és általában a nedvességgel szemben ellenálló, hanem az UV-sugárzásnak is ellenáll. Ugyanakkor továbbra is megőrzi színét és minőségét. Használat után nem kell mindig elrakni.
  3.     Hosszú élettartam. A műrattanból készült kerti bútorok évekig kitartanak. Ha tartósságukat fokozni szeretné, ideális, ha kerti védőponyvával védi őket. Csak nagyon hideg időben áll fenn a berepedezés vagy egyéb károsodás veszélye, amikor a víz bejuthat a rostokba.
  4.     Nem igényelnek különösebb ápolást. A műrattanból készült bútorok nem igényelnek különösebb ápolást. Csak időnként öblítse le őket, hogy megszabaduljon a portól és a szennyeződésektől. Egy kerti locsolócső is megteszi. Ezután elég hagyni a bútort kiszáradni a napon.
  5.     Alacsony súly. A kiváló minőségű műrattan bútorok nagyon könnyűek, mégis stabilak. Ez megkönnyíti az áthelyezésüket bárhová a kertben vagy a teraszon. 
  6.     Árnyalatok és minták széles választéka.. Umělý ratan se vyrábí v rozličných odstínech i tvarovém provedení. Vybírat můžete k křesel, židlí, pohovek, velkých rohových sedaček, taburetů, stolů i lehátek.

A műrattan hátrányai?

A műrattan bútorok kiválasztásakor figyeljen a konstrukció anyagára. A legolcsóbb változatok konstrukciója fából készül, ami nem túl tartós, és nehezebbé is teszi a bútorokat. Ideális esetben válasszon alumínium konstrukcióval rendelkező bútort. Ez a legkönnyebb és legtartósabb, vagy az acélból készült (az olcsó megoldásoknál ügyeljen a rozsdásodásra). Érdemes a bútorokon nem spórolni, hanem bevált márkáktól és cégektől vásárolni. Az olcsó műrattan nem feltétlenül tartalmaz UV-szűrőt, és a napon kifakul.

Javítható a műrattan?

Megsérült a bútora? Van egy elég egyszerű megoldás a javításra. A piacon kaphatóak speciális, műrattanból készült javítószalagok. Ezek keskenyek, hosszúak és sokféle árnyalatban kaphatók. Egész javítókészletek is elérhetők. Nem kell rögtön az egész sérült darabot újjal helyettesíteni.

Végezetül pedig felmerülhet a kérdés, hogy a műrattan bútor környezetbarát-e, vagy jobb, ha valódi rattant választ. A műrattan bútorok 100%-ban újrahasznosíthatók, és nem olyan körülményes az előállításuk és a szállításuk. Nem kell tehát rosszul éreznie magát, hogy egy újabb műanyagja van otthon. 

Ne maradjon le a kedvezményekről és az újdonságokról

Szeretnék feliratkozni a hírlevélre

kedvezmények

kiárusítás

újdonságok

A hírlevélről bármikor leiratkozhat